LED technologie pro pěstování
Všichni víme, že rostliny bez světla zahynou, a pokud ho je málo, také to není žádná sláva. Mnohdy si ani drobní pěstitelé neporadí jen se slunečním svitem a proto je tu technologie LED!
Ještě nedávno sloužila tato technologie pouze jako kontrola funkcí elektronických zařízení. „LEDky“ však prošly rychlým vývojem a nyní přebírají hlavní roli v roli osvětlování, zejména díky snaze ulevit životnímu prostředí.
Proč pěstovat pomocí LED technologie?
LED světla charakterizuje zásadní vlastnost, při kombinaci různých čipů(diod) umožňují namíchat libovolné světelné spektrum a dynamicky ho měnit. Jelikož každá rostlina vyžaduje trochu jiné světelné podmínky, tak jsou LED světla ohromnou výhodou. Spektrum vyzařovaného světla lze libovolně přizpůsobit potřebám zrovna pro vaší rostlinu.
Nejdříve musíme pochopit co je vlastně „to světlo“. Světlo je část elektromagnetického záření, čím větší má frekvenci, tím kratší má vlnovou délku. Například červené světlo nalezneme v rozmezí vlnové délky 620 – 750 nm a frekvencí 500 THz, na druhém konci viditelného spektra nalezneme modré světlo v rozmezí 450 – 475 nm a frekvencí 730 THz.
Cokoliv, co vidíme pomocí zraku, že má barvu (nebo pigment) světlo odráží nebo absorbuje. Pro růst rostlin jsou nejdůležitější chlorofyl A a B. Chlorofyly A i B absorbují světlo při vlnové délce odpovídající právě modré a červené barvě. Například zelené světlo nevstřebávají vůbec (nebo pouze absolutní minimum), rostlina ho totiž dokonale odráží (to je mimochodem důvod, proč jsou rostliny zelené, zelené světlo na rozdíl od ostatních vlnových délek nedokáží absorbovat).
Bílé nebo více-spektrální světlo pro pěstování?
Teoreticky by světla pro rostliny mohla být bílá (obsahující všechny vlnové délky cca 390-700 nm), ale rozhodně by to nebylo tak efektivní. Protože klasické bílé osvětlení obsahuje vlnové délky ideální pro růst rostlin jen minimálně nebo na úkor ostatních vlnových délek, abychom tedy získali stejný efekt klasickým osvětlením, museli bychom svítit na rostlinu déle.
Rostliny jsou schopné z přirozeného bílého (denního) světla využít pouze asi 20%. Použijeme-li tedy k nasvícení rostlin jen část ze spektra, kterou rostliny potřebují a příjmají dokonale (červená a modrá) můžeme tím zvýšit účinnost osvětlení rostlin až o 80%.