FAQ - Nejčastější dotazy ohledně osvětlení rostlin
Kladete si otázky na téma jaké světlo potřebují rostliny pro pěstování ?
V tomto článku se pokusíme na nejčastější dotazy ohledně pěstebního osvětlení zodpovědět.
Je LED osvětlení pro rostliny funkční řešení ?
Ano, jedná se o nejúčinnější a nejefektivnější způsob pěstování rostlin doma, především díky nízké spotřebě a konkrétnímu spektrálnímu nastavení pro potřebu rostlin. Efektivnější než třeba HPS (sodíkové výbojky), nebo jiné fluorescenční svítidla.
Jaká barva světla je pro rostliny nejlepší ?
Rostliny mají nejraději světelné spektrum v části s modrou barvou v rozmezí 400 – 520nm a červenou barvou v rozmezí 610 – 720nm. Proto v sortimentu najdete mnoho variant LED osvětlení co svítí fialově (modrá+červená) - tato barva podporuje fotosyntézu rostlin. Avšak i ostatní barvy světla umí rostliny využívat, jen ne v takové velké míře.
Jak dlouho mám rostlinám svítit ?
Nejčastější a základní pravidlo je pro většinu rostlin dodržovat 14 - 18 hodin světla denně pro rostliny ve vegetativním stavu. Pro rostliny ve fázi květu je dobré přepnout fotoperiodu na 12/12 -> 12 hodin svítíme a 12 hodin má rostlina tmu. Mějte na paměti, že různé druhy rostlin potřebují rozdílné množství světla.
Potřebují rostliny zelené světlo ?
Ano i ne, bez zelené složky světla se jim bude určitě dařit lépe než když vyřadíte červenou nebo modrou složku. Nicméně to, že by rostliny neuměli využívat zelenou barvu světla je mýtus. Rostliny umí v listech využívat i třeba zelenou nebo žlutou složku spektra.
Potřebují rostliny tmu nebo mohu svítit 24/7 ?
Rostliny opravdu potřebují tmu ke svému plnohodnotnému vývoji a kvalitní sklizni později. Pokud budete svítit rostlinám vkuse, tak v dlouhodobém horizontu rostlině můžete ublížít. Ke správnému fungování metabolismu a úlevu od stresu potřebuje rostlina vždy střídat světlo a tmu. Konec konců tak jak to je v přírodě přirozené.
Je bílé LED světlo vhodné pro pěstování rostlin ?
Odpověď zní ano, bílé LED světla jsou vhodné umělé osvětlení rostlin. Pokud pro své rostliny pořídíte pěstební světlo s bílým spektrem, s chromatičností kolem 4000 Kelvinů, tak zkrátka chybu neuděláte nikdy. Takové spektrum je vhodné pro úplně všechny typy rostlin. Velkým benefitem takového plnospektrálního osvětlení narozdíl od "fialových" světel je, že dokážete včas zachytit nemoc rostliny, nebo nakažení škůdcem. To pod spektrálním fialovým světlem můžete snadno přehlédnout.
Jak daleko umístit osvětlení od rostliny ?
Na toto neexistuje žádné univerzální pravidlo, vždy zkuste dát ruku na úroveň vrcholku rostliny abyste zjistili jestli tam není příliš velké teplo. Pokud tam ruku bez problému udržíte, tak v této výšce můžete svítit i na rostlinu. Naše doporučení je umísťovat pěstební světla cca 20 - 50cm nad vrcholky rostlin. U produktu najdete vždy stručný manuál pro jakou fázi rostliny jak vysoko máte umístit světlo.
Může se rostlina spálit pod LED osvětlením ?
Pravděpodobně se Vám nepodaří rostlinu spálit. Rostlina by se musela vyloženě dotýkat pěstebního svítidla aby došlo k popálení na listech. Dodržujte rozestup alespoň 10cm svítidla od vrcholku rostliny a bude to bezpečné. Také mějte na paměti, že každá rostlina má jiné požadavky na intenzitu osvětlení. Pokud některé méně náročné rostliny potřebují dostávat nepřímé osvětlení s maximální hodnotou 150 mikromolů za sekundu a vy takovou rostlinu nasvítíte silným pěstebním svítidlem a budete dávat rostlině 700 mikromolů tak listy začnou též světlat, poté žloutnout a hnědnout. V takovém případě si od nás nechte svítidlo změřit a my vám řekneme jak vysoko máte svítidlo umístit aby ke spálení nedošlo.
Kolik bude stát provoz LED osvětlení pro rostliny ?
Výpočet je velmi jednoduchý, ale i na toto se nás občas ptáte. Vždy počítáme s reálným odběrem daného svítidla, název parametru na eshopu je "Výkon" nebo "Výkon LED". Toto číslo udává kolik Wattů spotřebuje svítidlo za hodinu. Další údaj, který potřebujeme znát je cena elektřiny, ta se udává jako cena/kW. Aktuálně v roce 2021 se cena elektřiny pohybuje kolem 4,7Kč/kW. Pokud budeme tedy kupovat 150W LED svítidlo a chceme znát spotřebu energie v květové fázi rostliny, kdy máme nastavenou fotoperiodu na svícení 12 hodin denně, tak si vynásobíme 150 * 12 = 1800 -> převedeme na kW -> 1800/1000 = 1,8kW. Teď provedeme poslední výpočet, kterým spočítáme cenu energie za den 1,8 * 4,7 = 8,46. Denní náklad na provoz 150W svítidla při domácím pěstování ve fázi květu nás vyjde na 8,5Kč.
Pro porovnání celá květová fáze rostliny (po dobu 3 měsíců) nás vyjde na 765 Kč ! V případě použití výbojky by nás to stálo cca 1900 Kč.
Je rozdíl mezi žárovkou pro rostliny a běžnými žárovkami ?
Ano, pěstební žárovky jsou konstruovány pro účely rostliny a podle toho jsou navrženy LED čipy a spektrum světla. Toto spektrum není mnohdy vyhovující lidskému oku, například pod "fialovým" světlem nerozeznáte většinu barev. Pokud se jedná o plnospektrální osvětlení pro rostliny, které nabízí například výrobce SANSI u svých žárovek, tak ty se dají používat i jako standardní osvětlení v bytě a lidskému oku nevadí.
Může umělé osvětlení pro rostliny nahradit slunce ?
Ano, rostliny ke svému životu potřebují SVĚTLO, nikoli SLUNEČNÍ SVĚTLO, aby probíhala fotosyntéza správně. Především pro mladé rostliny ve fázi růstu je předpěstování pod umělým osvětlením velmi populární a dosahuje se zde skvělých výsledků. Ve fázi plodu dosáhnete pravděpodobně lepších výsledků na slunném místě, energeticky je to méně náročné, ale počasí je v dnešní době nevyzpytatelné (zažíváme ekologickou krizi). Takže když vezmeme v úvahu všechny faktory, tak je pěstování po celý cyklus bezpečné ve vnitřních prostorech a dosáhnete velmi podobných výsledků.
Vytváří LED světla teplo ?
Ano samozřejmě, LED čipy jsou velmi horké během provozu, proto se za provozu nikdy svítidla nedotýkejte.
Jaké světlo používat pro růst rostliny ve vegetativní fázi ?
Obecně se doporučuje světlo s větším množstvím modré barvy. Nejjednodušší a efektivní řešení je použít plnospektrální svítidlo s bílou barvou světla a chromatičností 4000 - 5500 Kelvinů. Důležité je pro zdravý růst především správné množství daného světla, což by mělo být 300 - 600 mikromolů za sekundu.
Jaké světlo pro rostliny ve fázi květu ?
Tady doporučujeme použít světlo naopak s větším množstvím červené barvy. Pokud budete používat plnospektrální osvětlení tak se držte chromatičnosti někde kolem 2500 - 4000 Kelvinů. Nebo alespoň se značným zastoupením LED čipů s touto chromatičností. Nebo sáhněte po fialovém spektru, kde převažují vyloženě červené monochromatické čipy nad modrými. Intenzita osvětlení ve fázi květu se pro různé druhy rostliny liší, obecně by to mělo být 850 - 1300 mikromolů za sekundu. V několika experimentech se potvrdilo, že čím více světla dodáte, tím lepší úrodu dostanete.