Venkovní zavlažování rostlin pomocí DIY setů
Pokud máte zahradu nebo třeba jen pár květináčů na balkoně, určitě to znáte: přijde horký den a najednou máte pocit, že neděláte nic jiného než běháte s konví sem a tam. Jakmile si člověk postaví vlastní zavlažovací systém, zjistí, že se dá ušetřit spousta času i vody – a hlavně, rostlinám to vyloženě prospívá. A co je na tom nejlepší? Nemusíte být žádný profesionál, abyste si něco podobného zvládli dát dohromady sami.
Proč se vyplatí věnovat pozornost automatickým zavlažovacím systémům
Hlavní výhody jsou jasné: ušetřený čas a přesná spotřeba vody. Kapkové zavlažování se například postará o to, že voda putuje přímo ke kořenům. Neplýtvá se, neodpařuje se zbytečně a rostliny si vezmou přesně to, co potřebují. Navíc se rostliny odvděčí lepším růstem. Když zaléváme ručně, někdy to s vodou přeženeme, jindy zase zůstanou listy i půda příliš suché - což rostlinu stresuje a namísto toho, aby dávala energii do vývoje soupeří s tím aby vůbec přežila. Pravidelná a kontrolovaná zálivka udržuje ideální vlhkost, takže snižuje i riziko různých houbových onemocnění nebo škůdců.
Jaké závlahové systémy jsou oblíbené
Zdaleka nejvíc se mluví o kapkovém zavlažování. Funguje jednoduše: po zahradě rozvedete hadici kterou si dle potřeb nastříháte, v každé rozstřižené části bude umístěna nějaká komponenta, ať už jde o trysku, koleno, či jinou spojku. Do naplán asadíte malé kapkovače. Pokud máte radši mlžení nebo jemný postřik, existují i rozprašovače ve formě malé součástky. Ty se hodí ve chvíli, kdy rostliny potřebují vyšší vlhkost vzduchu, my je doporučujeme třeba do skleníku.
Další možností je samospádová závlaha. To je ideální řešení všude tam, kde nemáte k dispozici čerpadlo ani elektřinu. Stačí sud s dešťovou vodou postavit trochu výš než máte záhon a gravitace se už postará o pohyb vody správným směrem.
Kdo chce mít opravdu letní klid, sáhne po časovači pro závlahy, který napojí hned za přívod vody, nastaví frekvenci zavlažování a může jet třeba na dovolenou.
Co vše budete potřebovat k sestavení venkovní závlahy
Většinou si vystačíte jen s několika málo komponenty, to je důvod proč DIY závlahy jsou tak populární a oblíbené. K sestavení funkční venkovní závlahy budete potřebovat hadice, spojky a kapkovače či rozprašovače. Jestli chcete mít vše pod palcem, určitě sáhněte i po časovači. Ten se jednoduše připojí k vodovodnímu přívodu a následně k hadici která vede rozvod celé závlahy. Pokud nemáte možnost přímého napojení na vodu, nevadí – i sud na dešťovku se dá využít, ale pamatujte, že pro správnou funkci budete potřebovat vodní čerpadlo.
Takže buďto si z jednotlivých komponentů můžete poskládat závlahu úplně sami
A nebo si vyberte nějaký z našich připravených setů za výhodnou cenu
- Chci si vybrat závlahový set pro záhony (s kolíky do země)
- Chci si vybrat závlahový set do skleníku (s rozprašovači)
Jak DIY zavlažovací systém zprovoznit
Základem je naplánovat si, kudy mají vést hadice a na kterých místech potřebujete zavlažovat. Pokud máte zahradu, zvažte, které rostliny nebo záhony vyžadují nejvíc vláhy a kam svítí nejintenzivněji slunce. Přesně tam potřebujete zavlažovacích trysek nejvíce. Berte v potaz, že pokud na 20 metrech hadice budete mít 20 trysek, tak na konci můžete mít snížený tlak vody a nemusí být rozstřik tak efektivní. Proto na delší vzdálenosti doporučujeme zavlažovací systém rozvětvit a vést samostatné uzly.
Hadici můžete položit přímo na zem po pozemku, nebo ji zakopat do země aby byla chráněna před vnějšími vlivy. Propojte vše potřebnými spojkami a nasaďte trysky dle potřeb vaší zahrady či skleníku. Pomocí rychlospojky připojíte k vodnímu přívodu a je to. Pusťte vodu, zkontrolujte, jestli nikde neteče co téct nemá a jestli je všude dostatečný tlak trysek, jak potřebujete. Pokud se vám zdá, že některé místo je potřeba víc zavlažovat, jednoduše přidejte další kapkovač nebo naopak jinde ztlumte intenzitu zavlažování.
Malé tipy pro velký efekt
-
Zalévejte spíš brzy ráno nebo navečer, kdy se voda tak rychle neodpařuje a sluníčko nepopálí listy skrze kapky.
-
Pokud máte možnost zachytávat dešťovou vodu, určitě ji využijte. Je to ekonomické a šetrné k životnímu prostředí.
-
Dobře funguje i mulč, který udržuje půdu vlhčí a brání zbytečnému odpařování.
-
Nezapomeňte brát v potaz předpověď počasí – když hlásí deště, můžete systém klidně na pár dní stáhnout nebo vypnout.
- Naše časovače závlah mají i dešťový senzor, takže se závlaha vůbec nespustí pokud zrovna pršelo.
Kdybyste měli jakékoliv dotazy k našim venkovním zavlažovacím systémům, určitě napište na email info@ledmegrow.cz a my vám rádi poradíme!