Organická a minerální hnojiva pro pěstování rostlin: rozdíly a výhody
Pěstování rostlin vyžaduje správnou volbu hnojiv. Ať už jste začátečník nebo zkušený pěstitel, pochopení rozdílů mezi organickými, syntetickými, přírodními a minerálními hnojivy je klíčové pro dosažení kvalitního výnosu. Například organická hnojiva obsahují látky živočišného a rostlinného původu, zatímco minerální hnojiva jsou obvykle přírodního původu, ale nejsou organické. Jestli vám to zatím nedává smysl, tak to chápu, vše vysvětlujeme srozumitelněji níže v textu. V tomto článku se budeme zabývat rozdíly mezi zmíněnými typy hnojiv, včetně jejich výhod a nevýhod pro pěstování rostlin.
Organická hnojiva
Organická hnojiva jsou základem úrodné zahrady. Tyto hnojiva se skládají z kompostu, hnůj, zeleného hnojení (rostliny, které obohacují půdu o dusík) a kvašené rostlinné výluhy. Tyto hnojiva uvolňují živiny postupně a pomalu, což je pro rostliny velmi prospěšné. Navíc obsahují celý komplex přírodních látek, které podporují zdraví a obranyschopnost rostlin.
Organická hnojiva jsou látky živočišného a rostlinného původu. Tedy něco, co bylo (nebo stále je) živé. Je důležité si uvědomit, že pojem "organický" neznamená nutně přírodní. Například ropa je také organická substance, ale do kvalitního hnojiva má hodně daleko.
Při pěstování hnojiv se používá přívlastek "organický" pro označení přírodního původu - guano, hnůj, kompost nebo i tekutá přírodní hnojiva. Je důležité si uvědomit, že pojem "Organic" v angličtině znamená to, co v Evropě nazýváme "Bio" - tedy certifikované produkty ekologického zemědělství. Avšak organické hnojivo nemusí nutně být certifikované "Bio" hnojivo.
Je také důležité si uvědomit, že organické sloučeniny mohou být produkovány chemickou cestou, například močovina nebo organické kyseliny. Tyto látky se vyskytují přirozeně v přírodě, ale byly vyrobeny člověkem.
V každém případě, používání organických hnojiv přináší mnoho výhod pro zahradu a rostliny. Jsou zdarma, působí komplexněji a podporují zdraví a obranyschopnost rostlin. Jedinou nev
ou nevýhodou je zápach, který při jejich přípravě vzniká, ale trvá jen tři týdny po dobu kvašení. Poté máte připravené hnojivo na celou sezónu.
Využití organických hnojiv je tedy skvělou volbou pro každého zahrádkáře, který chce mít úrodnou zahradu plnou zdravých rostlin. Je důležité si uvědomit, že existují různé druhy organických hnojiv a každý z nich má své vlastnosti a využití. Je dobré se s nimi seznámit a vybrat si ten nejvhodnější pro vaši zahradu.