Jak sestavit kompletní pěstební box
Chtěli byste si pořídit vlastní indoor pěstírnu u vás doma? Tento článek vysvětluje co vše budete potřebovat pro sestavení kompletního pěstebního stanu ze kterého budete sklízet úrodu po kilogramech.
Koupit si stan a do toho pěstební světlo umí snad každý, na tom není žádná věda a ano, občas to opravdu stačí. Nicméně v tomto článku si ukážeme řešení pro ty náročnější, kteří chtějí mít jasno v tom, co patří do kompletního growboxu, na co rozhodně nezapomenout a co je už zbytečně navíc. Aby článek nebyl na hodiny čtení shrneme si tu jen ty nejdůležitější komponenty kompletního pěstebního boxu, proč je pořídit a co z toho budeme mít. Nepůjdeme do detailů ohledně výhod a nevýhod jednotlivých produktů a porovnávání značek, to si necháme na jiné články.
V následujícím textu předpokládáme, že řešíme vybavení kompletního stanu pro konopné rostliny (CBD), chilli papriky, rajčata a jim podobné.
Stručný úvod a obecné informace
Indoor pěstování rostlin se stává stále populárnějším, ať už z důvodů zájmu o zahradničení, jako koníček, nebo pro samostatnou produkci potravin. Vlastní pěstební box vám umožní mít kontrolu nad pěstebním prostředím a pěstovat rostliny nezávisle na venkovních podmínkách a tak být soběstačný po celý rok. V tomto článku se podíváme na to, co vše budete potřebovat pro sestavení kompletního pěstebního boxu, který vám umožní efektivně sklízet úrodu po kilogramech a to i v pohodlí vašeho domova.
Sestavení vlastního pěstebního boxu má několik výhod. Jedna z nich je třeba kontrola podmínek, ve kterých rostliny rostou. To zahrnuje faktory jako teplotu, osvětlení, vlhkost a typy hnojiv či postřiků pro ochranu rostlin. Takové prostředí je ideální pro optimalizaci růstu a výnosu bio-úrody. Další výhodou je možnost pěstování rostlin celoročně, což je obzvlášť užitečné v chladnějších měsících, kdy venkovní pěstování plodin není možné. Nakonec je pěstební box úsporný - ačkoliv počáteční investice může být větší, než zasazení semene venku do záhonu a "slunce starej se", dlouhodobě se jedná o ekonomicky efektivní způsob pěstování.
Základní komponenty kompletního pěstebního boxu
- Pěstební stan
- Osvětlení
- Výběr pěstebního systému
- Ventilace a filtrace
-
Teplota a vlhkost
Výběr pěstebního boxu
Každý zákazník má osobní preference podle čeho bude vybírat rozměr pěstebního stanu, tady nemá moc smysl to rozmazávat, prostě kdo chce pěstovat hodně kytek a mít velkou sklizeň ten sáhne po velkém pěstebním stanu, za cenu vyšší investice. Kdo je hobby pěstitel a teprve testuje a zkouší, nebo má menší rozpočet doporučujeme menší growbox. Pokud nevíte jakou velikost pěstebního stanu zvolit a záleží čistě na počtu rostlin, které chcete pěstovat, držel bych se pravidla, že 40x40cm je oblast určená pro jednu rostlinu.
- Malý stan (např. 60x60 cm): Ideální pro 1-2 rostliny.
- Střední stan (např. 100x100 cm): Vhodný pro 3-4 rostliny a poskytuje dostatek prostoru pro jejich růst.
- Velký stan (např. 120x120 cm a větší): Ideální pro 4-6 a více rostlin, ve stanu je dostatek prostoru pro manipulaci s rostlinami.
- V naší kategorii s pěstebními stany můžete libovolně filtrovat jak podle plochy, tak podle počtu rostlin, které do growboxu chcete umístit. Výšku pěstebního stanu bych volil vždy co nejvyšší, pokud vás nelimituje prostor v místnosti, tak tím nikdy nic nezkazíte. Zajistíte si tím dost prostoru pro zavěšení světla a necháte rostlině dostatečný prostor se vyvíjet.
Důležitý je také materiál, který by měl být odolný a schopný efektivně odrážet světlo uvnitř, což ve výsledku zvyšuje efektivitu osvětlení - šetří náklady na provoz osvětlení. Kvalitní materiál stanové tkaniny by měl být odolný, neprůsvitný a ideálně i nehořlavý.
Opět platí, že pokud máte nižší budget a nebo s pěstováním teprve začínáte a hledáte box pro 1-2 rostliny, nemá smysl platit o 50% více jen za kvalitnější materiál, to spíše investujte do lepšího osvětlení. Mezi levnější pěstební stany s nižší kvalitou textilního materiálu patří Mammoth a o něco lépe na tom je Pure Tent.
Ovšem pokud už za sebou máte nějaké pěstitelské zkušenosti, tak asi chápete, že investice do většího growboxu, který využívá mizerný materiál tkaniny je nesmysl. Pokud pěstování indoor berete vážně a svůj kompletní set chcete provozovat roky, tak určitě zvolte kvalitnější materiály, které používají například výrobci Homebox a Secret Jardin. Návratnost investice v takovém případě bude o nějaký ten měsíc delší, ale nehrozí, že se vám rozerve pojezdový zip po první sklizni.
Výběr umělého osvětlení pro rostliny do kompletního boxu
Debatovat nad tím, proč nepořizovat HPS, ale koukat rovnou po LED světlech tu nebudeme, to jsme si vysvětlili už třeba v článku Rozdíly mezi HPS a LED osvětlením.
Při výběru vhodného LED osvětlení do growboxu je potřeba zvážit několik parametrů, které ovlivní úspěšnost a efektivitu pěstování. Opět záleží na preferencích každého pěstitele a zkušenostech, které má za sebou. Obecně existují dva nejzásadnější klíčové faktory pro výběr LED osvětlení do vašeho pěstebního setu. Jedním je výkon osvětlení, druhým je PPF/PPFD. Přiblížíme si ale i ostatní faktory, které nejsou rozhodně zanedbatelné a mají svůj důvod proč je při sestavování kompletního stanu zvážit.
Spektrum světla
Obecně doporučujeme vybírat plnospektrální osvětlení, v našich filtrech v kategorii s LED osvětlením pro rostliny najdete také parametr "Plnospektrální PLUS", tím označujeme svítidla, která disponují doplňkovými vlnovými délkami mimo PAR spektrum, to jsou nejčastěji UV a IR, které prokazatelně mají pozitivní vliv na vývoj rostliny.
Rozhodně není chybou použít RB (RED:BLUE) svítidla, které pracují pouze s těmito dvěma spektry. Problém u modro-červených svítidel pro rostliny nastává v momentě, kde vaše rostlina začne vykazovat nějakou chorobu či deficit, zkrátka to v tom pěstebním stanu ozářeným fialovou barvou budete hůře rozpoznávat než pod bílým plnospektrálním světlem. To je ale jediná nevýhoda kterou červeno-modrá pěstební světla mají.