Sviluška - jak efektivně bojovat proti tomuto škůdci?
Kdo je sviluška?
Pravděpodobně jste ji nikdy neviděli, s malou pravděpodobností jste o ní možná ani neslyšeli. Jde však o velmi nebezpečného škůdce, proti kterému musíte započít boj co nejdříve, jinak můžete přijít o celou úrodu! Sviluška je velmi rychle množící se škůdce, který při svém přemnožení dokáže způsobit značné škody a úhyny rostlin. Svilušky jsou miniaturní roztoči, které okem nezahlédnete. Ačkoliv je tento tvor maličký a vypadá velmi neškodně, dokáže každého zahrádkáře pořádně potrápit. A nejen zahrádkáře - své problémy si s nimi občas zažije i každý majitel pokojových rostlin. Dospělé svilušky, zbarvené většinou bezbarvě až bělavě, oranžově, červeně nebo dokonce černě, nejsou větší než 0,5 milimetru. Jejich vajíčka jsou ještě mnohem menší. Existuje více než 1200 druhů svilušek, z nichž více než stovku lze považovat za škůdce a přibližně deset z nich za významné škůdce, kteří nám mohou způsobit poměrně velké množství problémů. Každý, kdo s ní měl co dočinění chce vědět, jak proti ní efektivně bojovat. A právě proto vám dnes poradíme, jak na to!
Pořiďte si postřik svilušky zde
Jak moc nebezpečné jsou a jaké rostliny napadají?
Svilušky patří mezi ty nejhorší škůdce. Obává se jich naprosto každý zahrádkář, každý milovník rostlin. Při svém přemnožení mohou totiž svilušky zničit celou úrodu a zahubit všechny pokojové rostliny. Bohužel - nejsou zrovna vybíravé, tudíž napadnou naprosto jakoukoliv rostlinu. Můžete se s nimi setkat na keřích, ovocných stromech, nepohrdnou zeleninou, dokonce ani květinami. Svilušky tak najdete nejen na zahradě, ve sklenících, ale i na balkoně, na pokojových rostlinách, na citrusech a dalších. Často napadají rajčata, papriky, okurky, tykve, angrešt, rybíz, jabloně, hrušně, jahodník a okrasné rostliny. Jak jsme již ale psali, nejsou zrovna vybíravé a proto je potřeba umět proti nim bojovat, nehledě na to, jakou rostlinu chcete chránit.
Jak poznat, kdy vaší rostlinu napadla sviluška?
Svilušky milují teplé a suché počasí, takže především během letního počasí budete muset svým rostlinám věnovat velkou pozornost. V bytě se s nimi setkáte především přes zimu - vyhovuje jim prostředí přetopených bytů, ve kterých se drží suchý vzduch. Jsou to obrovské milovnice šťávy z rostlin. Napadnou listy vaší rostliny, ze kterých šťávu vysají a tím rostlinu oslabí. Bohužel, rostlina si se sviluškou sama neporadí, takže po pár dnech ochabne a nakonec uhyne.
Příznaky napadení sviluškou
- Prvním viditelným příznakem jsou malé žluté nebo bělavé skvrny, zejména okolo středního žebra a větších žil listů. Listy později začnou žloutnout, hnědnou a nakonec uschnou a odumřou.
- Často si lze všimnou maličkých jemných pavučin mezi spodní stranou listu a vrcholem výhonů.
- Pokud se chcete o přesvědčit o přítomnosti svilušky, doporučujeme vám vzít si lupu. Tento maličký živočich se většinou nachází na spodní straně listů a stoncích.
Jak efektivně bojovat proti svilušce?
Boj proti tomuto škůdci je potřeba započít co nejdříve. Samička tohoto škůdce je schopna během svého života naklást až 100 vajíček, ze kterých se noví jedinci vylíhnout do tří dnů! Ti jsou schopni během týdne klást vajíčka a tímto způsobem se dokáží velmi rychle rozmnožit. Právě proto je velmi důležité, abyste začali jednat co nejdříve. Taková sviluška může zabít vaší rostlinu během týdne, během několika dalších týdnů může zničit celou vaší zahrádku! Jak proti tomuto škůdci bojovat? Možností je mnoho - postřik na svilušky a nejrůznější další chemické prostředky. Je však potřeba dávat si pozor na výběr prostředku, jelikož většina chemických produktů zahubí i to, co zahubit nechcete.
Jaký produkt volit?
Perfektní volbou je produkt AGRO Sviluška STOP. Jde o dlouhodobě působící kontaktní přípravek s hloubkovým účinkem proti sviluškám. Tento produkt účinně působí na larvy, vajíčka a nymfy. Dospělé jedince přitom sterilizuje. Má dlouhodobé účinky na svilušky v jádrovinách, peckovinách, révě, dřevinách či okrasných rostlinách. Produkt AGRO Sviluška STOP můžete najít i na našem e-shopu, kde o něm najdete podrobnější informace, jeho dávkování a také podrobný návod na jeho aplikaci.
Více produktů pro boj proti škůdcům najdete na našem e-shopu v této kategorii - Přípravky proti škůdcům