Mandelinka - jak efektivně bojovat proti tomuto škůdci?
Kdo je mandelinka?
Ačkoliv na první pohled vypadá celkem roztomile, je to nepřítel každého z nás. Tento roztomilý pruhovaný škůdce patří mezi broučí krasavce s velmi nepříjemným způsobem obživy. Jde o snadno rozpoznatelného škůdce, kterému se jinak přezdívá americký brouk právě kvůli jeho původu ze severní Ameriky. Severní Amerika, která je proslulá pěstováním brambor, dostala mandelinku do Evropy. Tam byla převezena společně s bramborami, avšak je nutno podotknout, že k jejímu přemnožení a masivnímu výskytu došlo už po druhé světové válce. Jde o 12 mm dlouhého a 8 mm širokého brouka, který má bíložlutou až bílo oranžovou barvu. Jeho hlavním poznávacím znamením jsou jeho černé pruhy. Ačkoliv jméno tohoto škůdce prozrazuje, že je velkým milovníkem brambor, rozhodně neodmítne i jiné lilkovité rostliny, jako například lilek, rajče a paprika. Mandelinky kladou vajíčka, ze které se vylíhnout larvy, které se živí listím vašich rostlin. Z nich poté spadnou po 21 dnech do půdy, do které se zahrabou a čekají 14 dní na vyvinutí v dospělého jedince. Pokud dojde k přemnožení mandelinky, je schopna spást klidně celé pole brambor!
Pořiďte si účinný insekticid proti mandelinkám zde:
Jak mandelinka škodí?
Mandelinka je velký jedlík, který dokáže napáchat obrovské škody. V období, kdy již nemá dostatek „zelené potravy“ se často přesouvá i na hlízy, a to nejenom na ty, které vyčnívají ze země, ale i na hlízy těsně pod povrchem půdy. Stejně jako dospělí jedinci, i larvy si moc rády pochutnávají na listech, na které později kladou svá vajíčka. Vyvinutá larva se živí listem přibližně 21 dní a následně padá do půdy, kde se na dalších 14 dní schovává, dokud se z ní nestane dospělý jedinec. Škody, který tento škůdce dokáže napáchat, mohou být naprosto fatální. Uvádí se, že jedna larva mandelinky bramborové spotřebuje během svého celého larválního vývoje 40 cm2 listové plochy a dalších 10 cm2 denně jako dospělý brouk. Logicky, čím větší výskyt mandelinky je, tím větší bude redukce výnosu. V tom nejhorším případě, při přemnožení, může dojít i ke zničení natě a nakonec i celé produkce brambor.
Jak bojovat proti mandelince?
Existuje hned několik praktik a taktik, jak tohoto otravného, ač roztomilého škůdce zahubit nebo se ho alespoň zbavit. Ukážeme vám hned několik tipů, které by vám mohli pomoc.
- Střídejte plodiny. Snažte se nepěstovat brambory na stejném místě, protože larvy přes zimu přezimují v půdě.
- Svá políčka a záhony zakrývejte fólií tak, aby se k nim brouci nedostali.
- Mezi brambory můžete zasadit měsíček lékařský nebo kopr, které mandelinky nesnáší.
- Než brambory vysadíte, posypejte políčko či záhon draselnou solí, který zlikviduje larvy, které přes zimu přezimovali v půdě.
Pokud jsou vaše brambory již napadené a na všechny zmíněné kroky je pozdě, nastává jediná možnost a to boj za pomocí nejrůznějších přípravků proti škůdcům, konkrétně proti mandelinkám. V takovémto případě je skvělou volbou produkt AGRO Karate Zeon, který si kromě mandelinek hravě poradí s širokým spektrem savého i žravého hmyzu.
AGRO Karate Zeon:
AGRO Karate se Zeon technologií 5 CS je účinný insekticid, který rychle hubí široké spektrum savého a žravého hmyzu. Působí jako dotykový a požerový jed s repelentním účinkem. Má velice široké spektrum účinnosti (mandelinka na bramborách a rajčatech; květopas na jahodách a jabloních; mšice na hrachu, paprikách; molice na okurkách a rajčatech; bělásek na brukvovité zelenině; obaleč na jabloních a broskvoních atd.)