Množení Aloe Vera z listu
Množení a pěstování Aloe Vera (neboli Aloe Pravá)
Pro čtenáře tohoto článku doporučujeme substárty pro pokojové rostliny a kaktusy. K tomu náleží i hnojiva pro tyto konkrétní druhy rostlin. Již od 50 Kč za kus. Teď hurá na návod o množení Aloe...
Měli jste krásnou vyspělou rostlinku Aloe a začala vám hnít, nebo jste ulomili omylem zdravý list? Netápejte, rostlinu můžete jednoduchým způsobem zachránit a navrátit jí plnohodnotný život. Stejně tak je tento článek určen pro ty, kteří chtějí svou krásnou Aloe množit.
Každý pěstitel pokojových rostlin, či sukulentů ví, že Aloe má ráda spíše suchý substrát než přelitou půdu. Pokud dlouhodobě přelíváte půdu, tak vám Aloe uhnije a musíte zahájit záchrannou misi, kterou si tu teď v šesti krocích popíšeme.
1. Připravíme si listy z Aloe, které chceme rozmnožit
Pokud Vám aloe hnije a ztrácí kořenový systém, tak je nejlepší otrhat z celé rostliny jednotlivé listy. Pro nové zakořenění Aloe by neměl být žádný list napůl hnědý nebo příliš malý. Ideální délka listu by měla být nad 10 cm, ale klidně můžete testovat a zkoušet "zmetky", vždyť můžete jen získat.
2. Odkrojíme spodní část listu
Připravíme si ČISTÝ nůž, kterým odkrojíme část listu. Nečistým nožem riskujete, že se rostlina nakazí a vůbec nevypustí kořeny. Zakroužkovanou část listu níže na obrázku odkrojíme a vyhodíme. Toto zopakujeme u všech listů Aloe, které jsme si připravili k "řízkování". Délka listu po odkrojení by měla být větší než 8 cm.
3. Úprava listu po odříznutí
Nyní je potřeba nechat zaschnout čerstvou část, kde jste udělali řez. Proto všechny listy, které máte připravené rozložte na nějaké teplé a suché místo (nad 20°C). Zaschnutí čerstvé části zabere asi 3 - 5 dní. Musíte pravidelně pozorovat Vaše odnože, protože někdy zaschnou během první noci a jindy až po týdnu. Pokud vynecháte proces zaschnutí čerstvé část listu a vložíte ho rovnou do substrátu, riskujete infekci listu a kořeny nezapustí.
4. Příprava substrátu
Substrát by měl být především lehký a vzdušný, ale pokud pořídíte substrát označený pro kaktusy a sukulenty, tak se nemusíte stresovat. Máte-li možnost vyplnit spodní část květináče štěrkem (lze použít keramzit) tak tím pomůžete odvodnění substrátu od přebytečné vlhkosti, která by mohla způsobit plíseň. Půda by měla mít pH v rozmezí 6 - 8 (pokud nemáte vhodný měřič můžete se u nás podívat na cenově dostupné pH metry). Pokud zjistíte nižší pH, lze jej zvýšit přidáním zahradnického vápna.
5. Přesun listů Aloe do substrátu
Do připraveného substrátu můžete začít sázet listy Aloe Vera, které jste si připravili. Ještě předtím než se do toho pustíte, můžete zvýšit šanci na úspěch pomocí gelu, či prášku na podporu kořenového systému (my jsme použili tento Root!T gel pro zakořenění). Při sázení listů do připravené půdy dbejte na to, aby nebyly příliš blízko u sebe a také dodržujte pravidlo, že by měla být v hlíně přibližně 1/3 listu.
6. Údržba listů Aloe Vera po dobu zakořenění
Květináč se zasazenými listy z Aloe umístěte na teplé a světlu přístupné místo. V jarních a letních měsících stačí dát květináč za okno. Pokud podstupujete rozmnožovací misi v zimních měsících tak zvolte umístění poblíž vyhřívaného místa a poohlédněte se u nás v kategorii s LED osvětlením zda by nebylo lepší rostlinkám trošku přisvítit. Důležité je, aby první 4 týdny po zasazení byla půda vlhká (nikoli přelitá). Vždy dodržujte cykly zalévání. Prolejte půdu vodou a nechte před další zálivkou vyschnout.
Nezalekněte se hned, pokud bude list jevit první náznaky usychání. Znamená to, že pouští své živiny do vývoje kořenového systému.