Jak na úspěšné předpěstování rostlin

Příprava na jaro, jak úspěšně předpěstovat výsadbu

Cílem správného předpěstování je rychlý a zdravý růst sazenic. Pokud promeškáte šanci během ledna a února je možné, že Vám úroda nezačne kvést či plodit včas. Proto je důležité se připravit a zásobit předem. Častou chybou může být odkládání výsadby až do té chvíle kdy už dodavatelům začne docházet zboží. Pojďme si říct na co při předpěstování myslet.

saznice a predpestovani rostlin

 Co můžeme předpěstovat doma ?

Před vysazením rostlin na venkovní záhon, do skleníku či fóliovníku si uděláme výběr druhů, které chceme předpěstovat. Nejčastěji se v kraji Českém řeší předpěstování rajčat, okurek a paprik, proto se na ně zaměříme. Výjimkou samozřejmě nejsou ani okrasné rostliny jako muškáty a podobné. Nemá smysl tu vypisovat tabulku všech rostlin a jejich datum výsadby, protože tyto údaje jsou vždy uvedené na obalu od výrobce - toho se držte. Předpěstovat lze i bylinky, ale ty můžete pěstovat doma po celý rok za použití chytrého květináče nebo některých LED světel, které dodají rostlinám dostatek světla za jakéhokoli počasí.

Kdy začít výsadbu ?

Výsadbu semen či sadbu řízků řešíme od konce ledna do března. Každá rostlina se trošku liší, ale vždy se držte pokynů na obalu. Pokud řízkujete tak už nejspíš víte v jaké období se rostlince daří nejlépe. Snažte se nedělat výsadbu dříve než je psáno na obalu, jinak by mohlo dojít k pomalejšímu růstu a ve výsledku nižšímu výnosu plodů, v několika případech brzkého vysazení docházelo k častějšímu napadení rostlin škůdci. Díky správnému načasování výsadby si zajistíte zdravou rostlinku s bohatou úrodou.

 

 

Správné pěstební médium pro předpěstování jako základ úspěchu

Nejoblíbenější médium pro předpěstování jsou rašelinové Jiffy tablety, jde o jednorázovou tabletu, která stojí běžně 3 Kč za kus. Tato metoda má výhodu především v tom, že při přesazení nenarušíte kořínky a předejdete tak tomu, že by následně rostlinka zahynula. Další nespornou výhodou Jiffy tablet je výživová složka ze které bude malá rostlinka čerpat, po přemístění do hlíny se Jiffy plně rozloží. Další metoda, kterou zná především starší generace je předpěstování zeleniny v plastovém kelímku od jogurtu, tady doporučujeme použít nějaký speciální substrát pro výsadbu a množení. Do plastového kelímku nezapomeňte udělat díry aby mohla přebytečná voda odtékat a netvořili se škodlivé plísně. Zdatnější zahrádkáři mohou vyzkoušet lisovaný kokos smíchaný s perlitem, tento mix se často používá pro předpěstování papriky (a náročnějších rostlin). Jde o lehkou, provzdušněnou a minerálně vyváženou směs ideální pro zakořenění.

predpestovani pro rajce v jiffy tablete

Miniskleníky, pařeniště a propagátory

Malé skleníky pro účely předpěstování jsou velmi populární a jejich prodeje mají peak v únoru. Proto počítejte s tím, že nemusí být v průběhu března k okamžitému dodání. Miniskleníky drží skvěle vlhkost a teplotu, což využíváme především v noci kdy necháme sazeničky přikryté a průduchy uzavřené. Během dne můžeme průduchy otevřít (většinou se jedná o plastové otočné kolečko na vrchní straně skleníku) nebo plastový transparentní kryt sundat úplně, aby mohly rostliny dýchat a nekondenzovala se nám nadměrná vlhkost. Pařeniště a skleníčky vždy umístěte k oknu, respektive někam na prosvětlené místo, světlo je totiž to nejdůležitější co malé rostlinky potřebují ke zdravému vývoji. 

 

 

Podle čeho vybrat skleník pro předpěstování

Skleníky seženete již od 200 Kč, počítejte s tím, že se bude jednat o dva kusy poměrně slabého plastu, který bude náchylný k poškození, ale účel splní. Osobně bych doporučil koukat po sklenících v cenovém rozmezí 500 - 1000 Kč za tuto cenu seženete solidní plastový propagátor součástí kterého bude většinou základní pěstební médium určené pro semena či řízky. Pokud jste jó fajnšmekr a myslíte to s předpěstováním opravdu vážně, seženete skleníky od 2 000 do 5 000 Kč. Tyto skleníky jsou sázka na jistotu, součástí bývá například zabudovaná výhřevná podložka s termostatem nebo nádrž na vodu s čerpadlem pro hydroponický způsob předpěstování u jehož provozu ani nemusíte být a o vše je postaráno za vás.

 

 

Osvětlení sazenic, kolik světla potřebují mladé rostliny ?

Světlo je pro ranné rostlinky určitě nejdůležitějším faktorem vůbec, o tom není sporu. Sazenice během prvního týdne života nepotřebují světla mnoho, protože se buňky teprve vyvíjí. Ovšem jak dny a týdny přibývají tak rostlinka svou potřebu na světlo zvyšuje a jeden zamračený týden bez slunce nám může dost zkomplikovat život. Nebudu tady zacházet do vědeckých pojmů, takže jen povrchově řečeno: malá sazenička potřebuje přijímat světlo s hodnotou 100 - 200 mikromolů za sekundu, během zatažené oblohy naměříte za oknem pouze 40 - 80 mikromolů, což prostě pro budoucí zdravý růst nestačí.

Pro dostatečný přísvit sazenic by mohla posloužit tato 15W SANSI žárovka, nebo tato lampička s klipem.

Přesazení sazenic do většího, kdy je správná chvíle ?

Čas na přesazení sazenic do venkovního záhonu a nebo do větších květináčů poznáte na rostlince snadno. Prvním ukazatelem, že je rostlinka dost silná na další manipulaci jsou dvě patra pravých listů. Fázi předpěstování můžete kvůli venkovnímu počasí či jiným vlivům prodloužit, ale doporučil bych nejprve přesadit do větších květináčů, aby se mohl kořenový systém dále rozvíjet a sílit. U přesazování z pěstebních tablet Jiffy nezapomeňte rozstřihnout síťku, která má na starost aby rašelinová tableta držela tvar. Poté tabletu vložíte do zeminy nebo většího kontejneru se substrátem a kořeny mohou dále nabírat na hmotě.

Shrnutí na závěr

  • Nejlepší volba pěstebního média pro předpěstování jsou Jiffy tablety u kterých nemusíte nijak zasahovat do vyvinutého kořenového systému, při přesazení jen rozstřihnete síťku která drží tvar tablety.
  • Pokud používáte substrátový základ pro předpěstování, přimíchejte do něj perlit, pomůže provzdušnit půdu a udrží správné pH.
  • Načasování výsadby je klíčové a vždy dodržujte pokyny distributora na obalu semínek.
  • V ranné fázi předpěstování používejte skleníky a pařníky pro udržení ideální teploty a vlhkosti.
  • Pokud nemáte k dispozici dostatečně prosvětlené místo, použijte přísvitové LED světlo pro rostliny. Provoz takového osvětlení Vás bude stát i s dnešními cenami za elektřinu méně než 20 Kč měsíčně.
  • Čas na přesazení z kelímku, jiffy tablety, minerální kostky atp. poznáte podle prvních dvou až tří pravých listů (pater rostliny).

Související články

Jak je to s LED osvětlením pro pěstování