Co dělat, když slunce nestačí? Umělé osvětlení aneb zázrak, který si vaše rostliny zamilují
Co dělat, když slunce nestačí? Umělé osvětlení aneb zázrak, který si vaše rostliny zamilují
V posledních letech se do popředí dere pěstování rostlin mimo venkovní prostor, které je pro pěstitele čím dál více oblíbené. Doba jde kupředu, společně s ní i technologie a lidé se se snaží držet krok, což často vyžaduje zkoušení nových technik a praktik při pěstování rostlin. Každý správný pěstitel si moc dobře uvědomuje, že sluneční záření je pro rostliny jednou z nejdůležitějších potřeb. Jenže co dělat, když slunečního záření nedostává rostlina dostatek?
V létě tento problém moc často neřešíme a rostlinám se perfektně daří, ale během zimy, pokud chce člověk v pěstování pokračovat, musí sáhnout po nejrůznějších alternativách, které sluneční svit nahradí. Velmi efektivním řešením za náhradu slunečního svitu se osvědčilo LED osvětlení, které zažívá u pěstitelů obrovský boom.
Variant umělého osvětlení pro rostliny je hned několik, a proto by bylo dobré, abychom si o každém z nich něco řekli, prozradili jeho výhody a vybrali to nejlepší, které splní všechny požadavky, za které nám naše rostliny poděkují tím nejlepším způsobem - kvalitním růstem a hojnou sklizní.
Jaké existují typy pěstebních světel a které jsou ty nejlepší?
Wolframová žárovka
- Klasická žárovka je nejznámější, avšak také nejméně efektivní zdroj světla. Při pěstování však více než světelný zdroj fungují spíše jako zdroj tepelný. Pořizovací cena žárovek je velmi nízká, ale při své nízké efektivitě nás v konečném výsledku vyjdou nejdráž. Pro pěstování pokojových rostlin by mohla být tato žárovka dostačující, ale například zelenina by vám za tento umělý světelný zdroj nepoděkovala. Životnost žárovek se často pohybuje okolo 750 až 1000 hodin.
Fluorescenční zářivky
- Fluorescenčním zdrojem světla jsou zářivky a CFL lampy. Měli byste koupit pouze T5 nebo T8 zářivku označené HO, které mají plné spektrum světla (FS). Ty, které jsou běžně dostupné v obchodech a velkých řetězcích však nejsou určené pro pěstování, proto jejich koupi nemusíte ani zvažovat. Jejich životnost se často pohybuje okolo 20 000 hodin.
Výbojkové s vysokou intenzitou
- Taková světla zahrnují halogenidy sodíku, vysokotlakého sodíku a nejrůznějších kovů. Všechny tyto funkce vyžadují zátěž, aby se dosáhlo vysokého ionizačního napětí. Tato forma umělého osvětlení rostlin je rozhodně lepší, než již dvě výše zmíněné. Vykazují často nejvíce tepla a to až 250°C. Už jen díky tomuto faktu, že většina energie je převedena do tepelného záření, nikoli světelného nám napovídá, že toto také nebude nejvhodnější zdroj světla pro rostliny. K jejich použití je typické použít extra ventilační zařízení, které vyváží klimatické podmínky v místnosti. Jejich životnost se často pohybuje kolem 10 000 hodin.
Plazma
- Zaručená produkce celého spektra světla bez elektrod a vláken. Jsou efektivní podobně jako CFL lampy, bohužel však produkují mnoho tepla a jsou náročné na vysokou pořizovací cenu. Jejich životnost je přibližně 20 000 hodin.
LED technologie
- A máme tady nejlepší možnost - LED osvětlení, které si vaše rostliny zamilují už při prvním zapojení. V poslední době zažívají LED světla obrovskou oblibu u každého pěstitele, který se rozhodl ve svém koníčku pokračovat i přes zimu v mimo-venkovních prostorech. Jejich efektivita je nejvyšší možná, jsou účinné a dosahují vysokých výkonů. Při stejných či menších rozměrech svítidla jako pro výbojkové nebo plazmové světla dodají stejné množství fluorescenční látky, ale s menší tepelnou ztrátou a přibližně s poloviční spotřebou elektřiny. Jejich životnost je nejvyšší z předchozích zmíněných - 50 000 hodin.